تبلیغات
اینجا یکجا ، دودج - گزارش عیدانه (91) داریون نما از روستای دودج
 گزارش عیدانه (91) داریون نما از روستای دودج ...

گزارش : علی مختاریعید نوروز یکی از اعیادبزرگ و کهن ایرانی ها نزد مردم خونگرم دودج با شور شعف زیادی برگزار می شود.

 هرساله مردم این روستای قدیمی طبق سنتهای گذشتگان خود به دید و بازدید از یکدیگر می پردازند وبا روبوسی کردن و ابراز خوشحالی ، از حال و هوای همدیگر با خبر می شوند.

در این روزها  ورود دودجی های مقیم شیراز هم حال و هوای خاصی به این روستا می بخشد طوری که جمعیت این روستا خصوصا در روزهای اول عید نوروز به چندین برابر  افزایش پیدا می کند.

با فرا رسیدن فروردین ماه ،از مزارع گندم و دشت سر سبز دودج ،بوی سبزه مشام هر رهگذری را نوازش می کند طوری که نشستن در کنار این گندم زارها خاطره انگیزمی شود.

عید نوروز فقط مختص انسانها نیست ،بلکه با فرار رسیدن بهار دل انگیز،پرستوها هم با صدای دلنواز خود از راه می رسند و با سرعت هر چه تمام تر با شل (گل آب خورده )شروع به فعالیت و ساخت لانه می کنند.

به بهانه نزدیک شدن به عید نوروز  خبرنگارسایت داریون نما در دودج با  چند نفراز مردم این روستا  در مورد حال و هوای عید نوروز و رسومات آن در دودج گفت و گویی انجام داده که در ادامه می آید .

انتخاب اول ما معمولا از افرادی سالخورده و با تجربه هستند. چون هم خوب حرف می زنند و هم آداب و سنن قدیمی ها را بهتر یاد آوری می کنند.

گنجعلی زارعی در گفت وگو با داریون نما اظهار امیدواری کرد که سال ۹۱سال خوبی برای تمام ایرانی ها خصوصا مردم زحمتکش دودج باشد.

وی در ادامه صحبتهایش افزود: ما باید در سال جدید کدورتها و ناراحتی هایی که از همدیگر داریم را کناربگذاریم .

خانم زارعی نیز که  با داشتن کهولت سن قبراق و سر حال نشان می دهد هم به پرسش های ما پاسخ داد و با لحنی شیوا و زبانی منحصر به فرد  بیان داشت : عید نوروز، عید بزرگ ما ایرانی ها است که از گذشتگان خود به ارث برده و باید سعی کنیم آنرا حفظ کرده و به آیندگان منتقل کنیم .

وی در ادامه صحبتهایش ، از فرزندان خود که مقیم شیراز هستند گله کرد و گفت :دو پسر و  دو دختر دارم اما آنها به من سرکشی نمی کنند . توقع زیادی ازآنها ندارم فقط از آنها خواهش می کنم که درایام عید به من سر بزنند تا لااقل از حالشان با خبر شوم.

مجید زارعی یکی دیگر از اهالی دودج در مورد عید نوروز گفت:عید نوروز وقت مناسبی برای با خبر شدن از حال و هوای دوستان و اقوام است.

وی همچنین اظهار داشت:در عید نوروز بچه های کوچک برای گرفتن عیدی به در خانه ها مراجعه می کنند و از صاحب خانه طلب عیدی می کنند که البته بعضی وقتها هم موفق به گرفتن عیدی نمی شوند ولی با شوق زیاد در خانه بعدی را به صدا در می آورند تا در عیدی گرفتن از دوستان خود عقب نمانند.

حسن زارعی هم درباره حال و روزایام عید در دودج گفت:عید نوروز در روستای دودج حال و  هوای خاصی دارد طوری که مردم با پختن سمنو و آش رشته به استقبال سال جدید می روند .

وی ادامه داد : در سال جدید سعی دارم با اقوام و دوستان صله رحم بیشتری داشته باشم چون این سنت پیغمبر است و به همه مسلمانان توصیه کرده است که صله رحم را فراموش نکنند.

خانم شاکری دودجی  نیز در مورد سنن مردم  روستای دودج در سالهای گذشته گفت :قبل از فرا رسیدن عید نوروز ،مردهای این روستا به کوه می رفتند و با خود یک نوع گل یا خاک رنگی می آورند و بعد ازاینکه خاک را با آب خیس می کردند ،به دیوارهای داخلی  اتاق ها می مالیدند تا رنگ و جلوه خاصی به خانه داده شود.

وی همچنین به رسم قدیمی و جالبی در دودج اشاره کرد و گفت:یک روز پیش از تحویل سال نو مردم ،تکه علفی که ته آن شل (خاک آب خورده )چسبیده بود را در بالا ی  در سر ورودی حیاط خانه می چسبانند .

به هر حال این روزها مردم دودج حال و هوای دیگری دارند و برای ورود رسمی بهار لحظه شماری می کنند.


نوشته شده توسط hashem zarei در دوشنبه 7 فروردین 1391 و ساعت 12:29 ب.ظ
ویرایش شده در دوشنبه 21 فروردین 1391 ساعت 12:29 ب.ظ
 نوشته های پیشین
+ امامزاده ابراهیم (ع) و مردم مهمان نواز دودج پذیرای مهمان های نوروزی سال 91
+ بنای تاریخی قلعه دودج
+ گزارش عیدانه (91) داریون نما از روستای دودج
+ شناخت کلی

صفحات :